Ako zvládnuť zmenu času

Prepis rozhovoru pre denník Plus jeden deň.

Zmena času na nás vplýva viac ako si dokážeme predstaviť. Posun na letný čas, ktorý sa každoročne uskutočňuje práve v tomto období, ovplyvňuje množstvo procesov v tele, ktoré sú riadené našimi biologickými hodinami. Tento posun môže narušiť prirodzený rytmus nášho tela, čo vedie k rôznym negatívnym dôsledkom.

Jedným z najčastejších negatívnych účinkov je narušenie spánku. „Môžeme zažívať spánkovú depriváciu. Štúdia, ktorá sa zaoberala práve spánkom počas prechodu na letný čas ukazuje, že priemerne tento deň spíme o 40 minút kratšie ako zvyčajne,“ informuje psychologička Dagmara Jurikovičová.

Čo nám hrozí?

Narušený je napríklad aj náš cirkadiálny rytmus. „Pre ten je aj hodina veľkou zmenou. Zmena času tak zvyšuje riziko srdcového infarktnu a mŕtvice, bolesti hlavy, prispieva k zvýšenej náladovosti a únave, zvýšenému riziku úzkostí a depresií,“ vysvetľuje Dagmara Jurikovičová.

Zaujímavé je, že niektorí ľudia môžu zmenu času pociťovať aj v stravovacích návykoch. Biologické hodiny sú úzko spojené s pocitom hladu, a preto sa môže stať, že budeme cítiť hlad v nezvyčajnom čase. Tento jav je spôsobený zmenami v regulácii hladiny hormónov, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla.

Zmena času, hlavne tá zo zimného na letný, nie je prospešná hádam pre nikoho, no väčšina z nás si na ňu zvykne v priebehu niekoľkých dní či týždňov. Pozornejší by však mali byť tí, ktorí sú citlivejší na zmeny. „V priebehu týždňa po posune času stúpa počet depresií, suicidálnych pokusov a úzkostí a s tým súvisiacich hospitalizácií. Oveľa citlivejšie na zmenu času reagujú deti, teenageri, starší ľudia a ľudia s duševným ochorením, u ktorých sa môžu ich psychické prejavy zhoršiť,“ upozorňuje skúsená psychologička.

Výskumy ukazujú, že počas týždňa po posune času, je výrazne zvýšená nehodovosť

Na prevenciu negatívnych účinkov posunu času odborníci odporúčajú prispôsobiť svoj denný rytmus už vopred. Postupné posúvanie času vstávania a zaspávania o 10–15 minút denne môže výrazne pomôcť organizmu lepšie sa prispôsobiť novému času bez výrazného narušenia biorytmu. Dobré je aplikovať to aj na deťoch.

Odborníčka radí, čo robiť v nedeľu a začiatkom týždňa:

·         v nedeľu ráno choďte von na slniečko a vystavujte sa slnečnému žiareniu
·         doprajte si v nedeľu v noci dostatok spánku, aby ste sa uistili, že ste oddýchnutí a pripravení na týždeň.
·         ak sa vám nedalo počas týždňa posunúť si vstávanie a spánok o 15-30 minút, skúste ísť v nedeľu do postele o niečo skôr
·         skúste sa tieto dni vyhnúť alkoholu a káve, ktoré môže negatívne ovplyvniť skoršie zaspávanie, vstávanie a kvalitu nášho spánku
  ·  zacvičte si ráno

K zaujímavostiam o jarnom posune času patrí aj fakt, že tento zvyk, ktorý má svoj pôvod v prvej svetovej vojne, sa stále uplatňuje v mnohých krajinách. Niektoré krajiny, ako napríklad Rusko alebo Japonsko, sa rozhodli letný čas zrušiť, pretože zistili, že jeho prínos pre úsporu energie je minimálny. Tento „stratený“ čas sa niekedy označuje ako „slnečný deň“, pretože hoci hodiny posúvame, stále zažívame rovnaké množstvo slnečného svetla v priebehu dňa.

Rozhovor bol publikovaný na stránke Plus jeden deň