Na emócie zameraná terapia (EFT) pre páry, 1. časť

Prečo sa každý deň končí hádkou? Prečo mám vždy pocit, že okolo partnera chodím po špičkách? Prečo sa vo vzťahu vzďaľujem, keď sa chcem k partnerovi cítiť bližšie?

Ak sa pýtate na niektorú z týchto otázok, môžete sa staviť, že ste vstúpili do špirály „útok-stiahnutie sa“. Je to výstižné pomenovanie troch toxických vzorcov, ktoré zvykneme vytvárať v našich vzťahoch počas konfliktu.

Čítajte ďalej a zistite, v ktorom víre cyklu „útok– stiahnutie sa“  ste uviaznutí?

1. Útok-útok

Vyčítali ste niekedy niečo svojmu partnerovi? Samozrejme, že áno – všetci to občas robíme. Niekedy sme si takí istí, že skutočným problémom je náš partner – „keby len lepšie počúval, bol menej sebecký alebo sa viac ovládal“. Táto hra s obviňovaním má jeden veľký problém– nikto tu nie je víťaz. Buď partner súhlasí s tým, že je „zlý“, potom sa cíti veľmi nepríjemne a hanbí sa. Druhou možnosťou je, že sa cíti nahnevaný a obviňuje zasa vás za pôvodcu problému. Je to hra s nulovým súčtom, čiže nikto nevyhráva.

2. Útok-Stiahnutie

Vidíte, že váš partner nepočúva, a tak sa nahneváte a poviete: „Prečo nemôžeš lepšie počúvať ?“. Váš partner sa cíti zranený a defenzívny, stíchne a stáva sa ešte vzdialenejším. Čím ste nahnevanejší, tým viac sa uzatvorí a ustúpi.

Ide o toxický tanec, ktorý vzniká, keď sa obaja ľudia snažia emocionálne spojiť. Jedna osoba to rieši tak, že prejde do útoku, druhá to rieši cúvaním. Skončíte ďaleko, ďaleko od seba.

3. Stiahnutie-Stiahnutie

Zo vzťahu sa stala zamrznutá tundra. Je tam toľko vzdialenosti a izolácie, že vzťah pôsobí ako statické ticho. Obaja partneri sa cítia tak bezmocní a zranení, že jediný spôsob, ako to zvládnuť, je obrátiť sa chrbtom.

Zdá sa vám niektorý z týchto „útočných a sťahujúcich sa vírov“ povedomý? Ak áno, našli ste vo svojom vzťahu skutočného nepriateľa. NIE jeden druhého – váš toxický cyklus.

Čo sa potom musí stať je, zamerať svoju pozornosť na tento toxický cyklus a urobiť z NEHO nepriateľa. Pochopiť to, prečo sa tento cyklus zobrazuje (tip: niekto sa necíti veľmi bezpečne) a nájsť lepšie spôsoby, ako sa cítiť bezpečne.

Ak potrebujete pomôcť dostať víry typu Útok-Stiahnutie sa pod kontrolu, potom vám EFT odborníci vedia ponúknuť nástroje a podporu, ktorú potrebujete.

Autor článku: Gal Szekely, MFT
Článok v anglickom jazyku nájdete na: https://www.thecouplescenter.org/emotional-focused-therapy-eft-for-couples/
Preklad: Mgr. Dagmara Jurikovičková