Na emócie zameraná terapia (EFT) pre páry, 2. časť

Na emócie zameraná terapia (EFT) pre páry je populárny, a zároveň výskumne overený, prístup pri práci s pármi. EFT sa snaží párom ukázať, ako zastaviť hádky a ukončiť emocionálnu vzdialenosť tým, že pomáha každému partnerovi vyjadriť svoje dôležité pocity a potreby, ktoré zostávajú pod povrchom.

K hádkam dochádza, pretože sa necítite prepojení

EFT verí, že pocit spojenia a lásky s našim partnerom je primárnou potrebou, ktorú všetci zdieľame. Ten pocit lásky a spojenia môže zmiznúť, keď sa s partnerom hádame, či sme v konflikte. To nás môže vystrašiť a vtedy sme v pozore! Pokojne si môžete predstaviť konflikt ako ľadovec; určitá časť je viditeľná, no veľká väčšina leží pod povrchom a čaká na objavenie. Téma konfliktu je ako špička ľadovca – zatiaľ čo pod ním sú skutočné problémy: „Som s tebou v bezpečí? „Som pre teba výnimočný/á?“ „Zostaneš tu, ak sa nezhodneme?“

EFT vám tiež pomáha rozpoznať, že ak sa vo vašom vzťahu necítite bezpečne, existujú dva hlavné spôsoby, ako zareagujete:
1. Útočenie: Hneváte sa, kritizujete a zvyšujete hlas.
2. Stiahnutie sa: Stíchnete, odtiahnete sa a zostanete chladní.

Znie vám to povedome? Ak sa vo vašom vzťahu deje útočenie alebo sťahovanie, nezľaknite sa – je normálne riešiť napätie vo vzťahu týmto spôsobom. Kľúčom je uvedomiť si, že naozaj chcete lásku a spojenie so svojím partnerom – zatiaľ čo útočenie a utiahnutie sa vám v tom často nepomôže. EFT verí, že k stratégiám útočenia a stiahnutia sa dochádza v rámci cyklu. Keď veci nejdú dobre, vaše interakcie sa stanú negatívnym cyklom, ktorý sa môže vymknúť spod kontroly. Prvým krokom je identifikovať a pomenovať tento cyklus skôr, ako vás začne požierať.

Boje sú výsledkom základného vzoru (ktorý leží niekde hlbšie)

Častý vzorec alebo negatívny cyklus, do ktorého sa ľudia dostávajú, je „útok– stiahnuť sa“. Čím viac jedna osoba prenasleduje, tým viac sa druhá stiahne. Čím viac sa jeden stiahne, tým viac prenasleduje druhý. Je to tanec prinášajúci závrate.

 Kľúčom k uzdraveniu vášho vzťahu je a) identifikovať svoj cyklus, b) naučiť sa, čo skutočne potrebujete, a c) komunikovať svoju potrebu spôsobom, ktorý vytvára spojenie.

EFT v akcii: príklad

Pozrime sa na rozhovor medzi Monikou a Stevenom, aby sme videli, ako môže EFT podporiť tento vzťah:

Monika: Čau zlatko, čo si uvaríme na večeru?

Steven: (Roztržitý) Všetko je ok za mňa

Monika: Kašli na to. Nezaujíma ťa ani to, čo jeme!

Steven: (vzdychne, stíchne, neodpovedá)

Navonok sa nám zdá, že Monika je nahnevaná, pretože Stevena nezaujíma niečo, čo je pre Moniku dôležité – pripraviť si spolu chutnú večeru. A zdá sa, že Steven mlčí, pretože sa cíti kritizovaný a zranený. Toto chápanie je správne, ale zároveň neúplné.

Pod povrchom existuje iný príbeh. Monika je presvedčená, že Stevenov nezáujem znamená, že do nej vôbec nie je zamilovaný, že ho vzťah nudí. A Steven sa obáva, že Monikin hnev znamená, že ho opustí, tak sa stiahne, aby sa ochránil pred bolesťou z tohto pocitu. Tento príklad ilustruje, prečo sa to nazýva Na emócie zameraná terapia (EFT). Sú to základné emócie (v tomto prípade strach), ktoré vytvárajú konflikt alebo vzdialenosť.

Ako bude EFT párová terapia vyzerať?

Váš párový terapeut sa dobre pozrie na váš vzťah a pomôže vám zistiť, v akom cykle sa nachádzate; a to najdôležitejšie na tom, ako obaja prispievate do cyklu. Keď pochopíte svoj cyklus a dokážete ho pomenovať, keď sa deje, váš párový terapeut vám pomôže cyklus prerušiť. Namiesto toho, aby ste útočili, keď sa cítite zranení, dostanete pomoc, aby ste spomalili a stali sa zraniteľnými, čím odhalíte jemné pocity, ktoré sa nachádzajú hlbšie.

A namiesto toho, aby sa váš párový terapeut stiahol, bude podporovať úprimnosť a otvorenosť, aby odhalil, čo sa vo vás skutočne deje. Naučíte sa, ako sa otvoriť svojmu partnerovi bez toho, aby ste sa vzdali aj svojich dôležitých myšlienok a pocitov. Tým, že sa budete hýbať smerom k partnerovi, namiesto toho, aby ste sa stiahli, vám pomôže vyhnúť sa tomu, aby ste sa stali párom vyhýbajúcim sa konfliktom. Akonáhle ste vy a váš partner zruční v tom, že vidíte svoj negatívny cyklus – a ste dostatočne zraniteľní na to, aby ste zdieľali svoje skutočné pocity a potreby – váš vzťah sa môže začať hojiť z minulých rán. Začnete vytvárať vzťahový príbeh, ktorý dáva zmysel, ako aj prihliadať na vaše vzostupy a pády. S partnerom budete na rovnakej vlne a budete môcť prinášať do vzťahu porozumenie, lásku a spojenie.

Autor článku: Gal Szekely, MFT
Článok v anglickom jazyku nájdete na: https://www.thecouplescenter.org/emotional-focused-therapy-eft-for-couples/
PREKLAD: Mgr. Dagmara Jurikovičková