Perfekcionizmus vo výchove

Výskumy z minulého roka, v ktorom bolo zapojených 600 rodičov ukazujú, že rodičia, ktorí majú sklony k perfekcionizmu alebo úzkostnosti majú tendenciu stávať sa helikoptérovými rodičmi.

Takíto rodičia v túžbe deti chrániť a pomôcť im spôsobujú úplný opak, ubližujú im prílišnou kontrolou. Sú ako helikoptéry, čo sa vznášajú nad ich deťmi a robia za nich veci, ktoré by deti zvládli samé a často im dávajú pocit, že to, čo robia, nerobia dosť dobre a potrebujú rodiča, aby to urobil za nich a lepšie. Nedávajú svojim deťom dostatok priestoru na skúmanie a poznávanie sveta a často majú tendenciu kontrolovať ich aj situáciách, kedy to nie je potrebné.

Deti majú neskôr často problém so sebavedomím (neveria si alebo sa prejavujú narcisticky), zažívať psychickú nepohodu v rôznej podobe (úzkosti, depresia, agresivita, sklon k drogám a alkoholu).

K tomu, aby nám vyrástli zdravé a primerane sebavedomé deti, je dôležité, aby dostali priestor a dostatok voľnosti na skúmanie, poznávanie sveta a stanovovanie si vlastných cieľov.

Výskum uskutočnil Profesor Chris Segrin a jeho tým na Texaskej Univerzite a Nebraskej Univerzite.


Tento a daľšie články nájdete aj na stránkach nášho projektu
VNÍMAVO – Praktické rodičovstvo pre milujúcich rodičov
Na Facebooku
Na Instagrame