Na emócie zameraná terapia (EFT) pre páry, 1. časť

Prečo sa každý deň končí hádkou? Prečo mám vždy pocit, že okolo partnera/ky chodím po špičkách? Prečo sa vo vzťahu vzďaľujem, keď sa chcem cítiť bližšie?

Ak sa pýtate na niektorú z týchto otázok, môžete sa staviť, že ste vstúpili do

The Attack-Withdraw Vortex, výstižné pomenovanie troch toxických vzorcov, ktoré zvykneme vytvárať v našich bojujúcich vzťahoch.

Čítajte ďalej a zistite, v ktorom víre cyklu „prenasledovať– stiahnuť sa“  ste uviaznutí?

1. Útok-útok

Vyčítali ste niekedy niečo svojmu partnerovi? Samozrejme, že áno – všetci to občas robíme. Niekedy sme si takí istí, že skutočným problémom je náš partner – keby len lepšie počúval, bol menej sebecký alebo by sa menej ovládal. Tu je problém tejto hry s obviňovaním – nikto tu nie je víťaz. Buď parner súhlasí s tým, že je „zlý/á“, cíti sa hrozne a hanbí sa, alebo sa cíti naštvaný a obviňuje zasa vás za problém. Je to hra s nulovým súčtom, čiže nikto nevyhráva.

2. Útok-Stiahnutie

Vidíte, že váš partner nepočúva, a tak sa nahneváte a poviete: „Prečo nemôžeš lepšie počúvať?“ Váš partner sa cíti zranený a defenzívny, stíchne a stáva sa ešte vzdialenejším. Čím ste nahnevanejší, tým viac sa partneri zatvoria a ustúpia.

Ide o toxický tanec, ktorý vzniká, keď sa obaja ľudia snažia emocionálne spojiť. Jedna osoba to rieši tak, že prejde do útoku, druhá to rieši cúvaním. Skončíte ďaleko, ďaleko od seba.

3. Stiahnutie-Stiahnutie

Zo vzťahu sa stala zamrznutá tundra. Je tam toľko vzdialenosti a izolácie, že vzťah pôsobí ako statické ticho. Obaja partneri sa cítia tak bezmocní a zranení, že jediný spôsob, ako to zvládnuť, je obrátiť sa chrbtom.

Zdá sa vám niektorý z týchto „útočných a stiahnutých vírov“ povedomý? Ak áno, našli ste vo svojom vzťahu skutočného nepriateľa. NIE jeden druhého – váš toxický cyklus.

Čo sa potom musí stať je zamerať svoju pozornosť na tento toxický cyklus a urobiť z NEHO nepriateľa. Pochopiť to, prečo sa tento cyklus objavuje (tip: niekto sa necíti veľmi bezpečne) a nájsť lepšie spôsoby, ako sa cítiť bezpečne.

Ak potrebujete pomôcť dostať cykly typu Útok-Stiahnutie pod kontrolu, potom vám EFT odborníci vedia ponúknuť nástroje a podporu, ktorú potrebujete.

Autor článku: Gal Szekely, MFT

Článok v anglickom jazyku nájdete na: https://www.thecouplescenter.org/emotional-focused-therapy-eft-for-couples/

Preklad: Mgr. Dagmara Jurikovičková